Psühholoogiline nõustamine on teenus, mida inimesed vajavad, kui nad tunnevad, et midagi nende elus vajab muutmist. Mõnikord aga ei pruugi inimene ise seda vajadust märgata, vaid seda võib märgata keegi teine tema ümber. Psühholoog on spetsialist, kes on õppinud tundma inimkäitumist ja selle põhjuseid, mõtlemise eripärasid ning toimimisviise.
Elus tekivad olukorrad, mis võivad põhjustada ebamugavust ja vajaduse muutuse järele. Need võivad tuleneda kaasasündinud või päritud seisunditest, haigustest, igapäevaelu häirivatest olukordadest, teiste inimeste tegevusest, sisemistest pingetest, kultuurilistest reeglitest või sotsiaal-majanduslikest nõudmistest. Mõnikord piisab leevenduse saamiseks sobilikest ravimitest, kuid teinekord tuleb olukorda sügavamalt uurida, et leida põhjus, mis on inimese sellesse seisundisse viinud. Alles siis saame hakata otsima lahendusi, mis viiksid parema tasakaalu ja heaoluni.
Iga inimene kogeb probleeme erinevalt, ehkki need võivad näida sarnased. Psühholoog saab olla toeks ja kaaslaseks teel, mis aitab uurida, mõista, mõtestada ja luua lahendusi. Eesmärk on parem elukvaliteet, toimetulek keerulistes olukordades, uute oskuste teadvustamine, õppimine, enesearusaamine ja -arenemine. Mõnikord piisab ka lihtsalt tagasiside saamisest või uue visiooni loomisest.
Minu nimi on Helena Ehrenbusch. Olen õppinud kliiniliseks psühholoogiks ja töötanud erinevate krooniliste ja kergemate psüühika- ja käitumishäiretega peaaegu 30 aastat. Olen alati väärtustanud arengut ja elukestvat õppimist. Oma kogemusi olen täiendanud õppejõuna, terapeudina, õppenõustajana, sotsiaalse tsirkuse juhendajana, koolitajana ja superviisorina. Minu töö on olnud mitmekesise taustaga, teenindades nii psüühikahäiretega inimesi, vaimupuudega inimesi, tippsportlasi, kui ka tavalisi inimesi, spetsialiste ja pereliikmeid.
Minu tööstiil on enim mõjutatud psühhoanalüütilisest koolkonnast, postmodernistlikust filosoofiast, eksistentsialismist ja süsteemsest mõtlemisest, näiteks süsteemsest pereteraapiast. Kasutan reflektiivset vestlust, loovtehnikaid, kehatööd ja vajadusel süsteemset kognitiivset või käitumuslikku lähenemist, kui see on sobiv.
Kui alustame koostööd, siis ei alusta ma sinu diagnoosist, vaid sinust inimesena, kes elab oma keskkonnas ja kogemustes. Minu jaoks ei ole kõige tähtsam diagnoosi määramine, vaid mõistmine, kuidas sina tajud oma elu ja milliseid muutusi soovid. Kiired lahendused on sageli ajutised, kuid püsivad muutused saavad sündida järjepidevuse ja enesedistsipliini kaudu.
Nõustamine ei ole alati lihtne ja mugav protsess – see toob esile keerulised küsimused, millele vastuseid leidmine on sageli keerulisem kui teiste aitamine. Kuid kui oled valmis tööks iseendaga ja ei karda muudatusi, siis on see teenus mõeldud just sinule.
Kohtan oma sessioonidel kõige rohkem järgmisi teemasid:
- Eneseareng ja enesehinnang
- Suhted, konfliktide lahendamine
- Stress, ärevus, üksildus
- Läbipõlemine ja väsimus
- Muutuste juhtimine
- Probleemsed käitumismustrid ja nende ületamine
- Vanemlikkus ja peresuhted
- Õpiraskused ja toimetulek
- Erivajadused (füüsilised, vaimsed, psühholoogilised)
- Keha ja vaimse heaolu tasakaal
- Saavutus ja motivatsioon (spordis ja igapäevaelus)
Vabadus valida oma reaktsioone annab meelerahu ja kasvu, nagu ütles Viktor E. Frankl: „Kohanduse ja vastuse vahel on ruum. Selles ruumis on meie jõud valida oma vastus ja just selles vastuses peitub meie vabadus ja kasv.”
Kui soovid luua tasakaalu teadlikkuse, mõtlemise, emotsioonide ja käitumise vahel, siis võime koos uurida, kuidas parendada sinu elu ja toimetulekut. Nõustamine on alati kohandatav sinu vajadustele ning pakub ruumi mõtlemiseks ja tervenemiseks.