Vaimne tervis ja tants
Vaimse tervise kuu on minu jaoks äärmiselt oluline aeg. Esiteks seetõtu, et olen terve oma teadliku tööelu töötanud vaimse tervise valdkonnas selle kõige variatiivsemas tähenduses. Samuti näen ma selget suhet vaimsel tervisel ja enda akadeemilisel haridusteel – nimelt ma olen nii professionaalne psühholoog kui koreograaf. Kui esimene kahest tõenäoselt seostub kiiresti kõikidele vaimse tervisega, siis teise elukutse puhul võib tekkida küsimusi. Mis seosed on tantsimisel ja vaimsel tervisel?
Tants on olnud osa meie kultuurist aastatuhandeid – riituslikest tegevustest filigraansete tantsukoolkondadeni. Enamus inimesi seostab tantsimist füüsilise vormiga. Tõenäoselt on vähem neid, kes on kursis tantsu mõjuga meie vaimsele tervisele. Seejuures ei ole ka vahet, millist tantsulist stiili sa eelistad või kas sa tantsid üksi või grupiga.
Või kui nüüd väheke teaduslikumaks minna, siis tänasel päeval räägitakse järjest rohkem sellest, et mõttemaailm ja keha on teineteisega tihedas seoses. Mõtle niipidi, et kui sinu keha ja liikumise peamine kontrollsüsteem asub ajus, siis samamoodi võib sinu liikumisviis mõjutada seda, kuidas sa mõtled ja tunned. Kuidas? Näiteks tantsimine ….
… parandab meeleolu
Mitte ainult tants, vaid liikumine kõige laiemas tähenduses pakub meile võimaluse eneseväljenduseks, vabanemiseks, muutumiseks. Huvitav fakt ehk on see, et kui inimene hakkab ennast vabana tundma, vabanevad tema kehas õnnehormoonid, mis muuhulgas aitavad leevendada näiteks ärevust. Stressialandajatena on leitud tõhusatena aeroobsemad liikumisviisid. Samas liikumisviisid, kus on oluline teist inimest puudutada, pidavat vähendama nii stressi kui ärevust, ehk järelikult on suurepärased vaimse tervise parandajad.
… parandab mälu
Tantsimisel kasutab inimene kehamälu, ta peab järjepidevalt keskenduma liikumise muutumisele, jätma meelde kombinatsioone ja samme. See on minu maailmas üks mõistlikumaid võimalusi, kuidas parandada mälu, arendada loovust ja õppida õppima.
… aitab vähendada riski psüühiliste häirete tekkeks, sh dementsus
Tantsimine tõhustab aju füüsilist tervist, mis omakorda stabiliseerib meie üldist tervist.
Seda rivi saab jätkata märksõnadega enesekindluse ja sotsiaalsete oskuste paranemine, depressiooni alandamine, valuga toimetulek, kognitiivse võimekuse areng jne. Ja me ei rääkinudki veel füüsilise tervise boonustest. Tants loomulikult parandab lihastoonust ja kopsude tööd, vähendab südame-veresoonkonna haiguste tekke võimalust, arendab painduvust ja jõudu, rääkimata rühist, koordinatsioonist, motoorikast, vastupidavusest …
Ehk võta endale aeg ja leia endale tants. Ikka parema elu, tervise ja tuleviku nimel! 🙂
Viiteid uuringutele
Douka S, Zilidou V, Lilou O, Manou V. „Traditional Dance Improves the Physical Fitness and Well-Being of the Elderly. Frontiers in Aging Neuroscience” https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnagi.2019.00075/full
Goodill S. „The Evidence Base for Dance/Movement Theraphy in Mental Health Moving the Body of Knowledge” https://us.sagepub.com/sites/default/files/upm-assets/70430_book_item_70430.pdf
Salo A. „The Power of Dance: How Dance Effects Mental and Emotional Health and Self-Confidence in Young Adults” https://digscholarship.unco.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1192&context=theses
„Moderate physical activity linked to increases in metabolism across brain regions” https://www.nia.nih.gov/news/moderate-physical-activity-linked-increases-metabolism-across-brain-regions